almanca rouladen nasıl yapılır

Alman rouladen, keskin otuz biberli turşusu ve yaz turşusu ile soğuk sonbahar akşamı kaliteli gıdalar hazırlar. Dondurucu kutusunda sığır eti rouladen araması yapmayın, bu bir kendin yap projesidir. Rouladen, haşlanmış patates veya spaetzle ve kırmızı lahana geleneksel Alman tatil tablolarında ve pazar yemeklerinde görünür. Onları gün ışığına çıkartın ve soğutun veya ileride kullanmak üzere pişirin ve dondurun.

Bir kesme tahtasını mumlu kağıt ile örtün. Çaydan kemiksiz yuvarlak biftek et hasırı ile mümkün olduğunca ince – 1/8 ve 1/4 inç kalınlık arasında. Kalınlığı ağır bir döner pimle eşit hale getirin ve elde edilen sığır eti tabakasından 3 inç 6 inç şeritleri kesin. Sonunda 8 ila 10 şerit halinde olmalıdır.

Her sığır eti şeridinin yüzeyini, her şerit için yaklaşık 1 çorba kaşığı ince bir hardal kaplaması ile örtün.

Her rouladen için bir tane olan pastırma şeritlerini neredeyse keskin olana kadar pişirin, boşaltın ve her sığır şeridi boyunca boyuna bir şekilde koyun. Birkaç çorba kaşığı harç dışında pastırma damlalarını veya tavanın altını örtecek kadar çalkalayın ve rouladen’i pişirmek için tencereyi saklayın.

Bir soğanı yarıya kesin ve sonra yarıları ince iplere bölün. Her dilimdeki pastırma şeridindeki ipleri tadınıza göre aşağı yukarı yatırın. Tuz ve biber ile sığır dilimlerini serpiştirin.

Turşuyu, ikinci bir bal mumu kağıdının üzerindeki ince şeritlerin içine uzunlamasına dilimleyin. Her bir şeridi 1 inçlik sığır kıyısında 3 inçlik bir zeytine benzemek için döndürün. Turşu ucunu gösterilecek, ancak rulodan dışarı sarkmayacak şekilde kesin.

Bir sos yapmak için pişirme sıvısını kullanın. Parlatmak için daha fazla et suyu ekleyin ve karışım parlatana kadar azaltın. Zengin bir tat için kırmızı şarap ekleyin ve kalınlaşmak için mısır nişastası ekleyin.

Sığır eti şeridinin ucuna kıyma rulosunu yerleştirin ve şeridi döndürün, bir kürdanla sabitleyin. Bütün rouladen ile tekrarlayın.

Pastırma pastırmalarını pastırmayı pişirmek için kullanılan tencereye ısıtın ve rouladen’i çabucak kahverengileştirin. Isıyı düşük seviyeye indirin. Tavaya hafifçe 1 bardak su veya sığır et suyu ekleyin ve örtün. Etin yumuşayacağı kadar pişirin ve 1 saat 30 dakika pişirin. Sık sık kontrol edin ve gerektiğinde sıvı ekleyin. Roladen’ın iç sıcaklığının anında okunan bir termometreyle 160 Fahrenheit’e ulaştığından emin olun.

Pişirme süreleri etin kalitesine göre değişir – yuvarlak kısım dış kısımdan daha fazla yağ içerir.

Ayrıca, bir saat pişmeden sonra durabilir, sos yapabilir ve sonra sostaki rouladen’i düşük bir sıcaklıkta bir saat daha pişirmeye devam edebilirsiniz.

Şeritler yerine parçalanmış pastırma ve kıyılmış soğan kullanabilirsiniz.

İsterseniz, kızartmak için pastırma damlaları yerine tereyağı veya yağ kullanın.

Rouladen’i sıkıca sarın.

Büzülmeyi önlemek için zemin sığır filizi seçin.