basit kolay patates püresi nasıl yapılır

Kişisel tercihinize bağlı olarak, patates püresi yapmak için pek çok yol vardır. Patateslerin güzelçe yumuşatılması için tereyağı gibi bir yağ ve süt gibi bir sıvı ilave etmeniz gerekir. Sağlıklı alternatifler ve kadar fazla lezzet için margarin ve et suyu kullanın. Bir stand mikseri kremsi püresi patates yapar, ancak geleneksel patates püresi de püf noktalarını yapar.

Patatesleri bir sebze fırçası ve su ile yıkayın.

Patatesleri soyun veya üzerine kabuklarıyla bırakın. Kabuklarda ekstra vitaminler ve lif bulunur, ancak onları bırakmak size daha az kremalı bir püre verecektir.

Patatesleri küçültürecek olursak yarısı, geniş olsalar da çeyrekte kesebilirsiniz. Sulu patates püresi gibi sürece bundan daha fazla kesmeyin.

Patates seçimi anahtardır. Yukon Altın patatesleri, başlamak için tereyağlı bir lezzete sahiptir, bu nedenle, gerçek olarak sizin için kötü-tereyağı ve tuz ilave etmek zorunda kalmazsınız.

İçine biraz su ile hazır büyük bir tencereye (5 qt veya daha) konur ve kahverengileşmeyi önlemek için kesildikleri anda patatesleri suya koyun. Patatesleri tamamen batırmak için daha fazla su ekleyin.

Kapağı açık olmadan ocak üzerindeki potayı yüksekte bekletin. Yoğrulmuş kaynama noktasına ulaştığında orta derecede aşağı çevirin. 20 dakika karıştırdım. Lavaboda hazır bir boşaltma haznesi hazırlayın.

20 dakika sonra, bir çatalla daha büyük parçalardan birkaçını bıçaklamaya çalışın. Yumuşak mı ilerliyorlar yoksa çatalını çıkarmak zor mu? Eğer hala zorlarlarsa onlara daha fazla zaman tanıyın. Yumuşakysa, potu sobadan çıkarın ve kolondaki patatesleri sıkın. Süzgecini kaldırın ve sıvıyı daha fazla elde etmek için iyi bir sallayın.

Orta yüksek ısıda patatesleri tencereye koyun ve soba üzerine geri koyun. Zamanlayıcıyı 1 dakika boyunca ayarlayın ve patatesleri sürekli karıştırın. Bu adım patateslerin kurumasına izin verir, böylece patates püresi sudan arındırılmış olur. Zamanlayıcı kapandığında, patateslerinizi stand mikserlerinizin kasesine koyun veya ezici kullanacaksanız tencerede saklayın.

1 ila 4 yemek kaşığı ekleyin. tereyağı veya tereyağı ikame etmek. Bir ölçme kabı alıp bir bardak süt veya et suyu ölçerken, sıcak patateste tereyağı eritin, süt veya et suyu mikrodalga fırını 1 dakika mikrodalga fırınlayın. Süt sıcak olmalı ama kaynar durumda olmamalıdır. Zamandan kazanmak için, sıvı soğuk ekleyebilirsiniz. Patateslere 1/4 ila 1/2 su bardağı sıvı ilave edin.

Mikser kullanılıyorsa mikserinizi düşük hızda açın ve patatesleri karıştırın. Tutarlılığı kontrol edin ve çok kuru görünüyorsa daha fazla sıvı ekleyin. Tat için tuz ve biber ekleyin. Yaklaşık 2 yemek kaşığı ekleyin. ekşi krema (isteğe bağlı, ama patates püresi sık sık ihtiyaç duyduğunuz ekstra bir kremlik verir). Patatesleri pürüzsüz olana kadar biraz daha hızlı bir hızda karıştırın veya kaynatın. Kenarı kazıyın.