enerji barları nasıl yapılır: kolay, sağlıklı ve ev yapımı

Enerji çubukları, bisiklet, yürüyüş veya backpacking yaparken veya hızlı bir atıştırmaya ihtiyacınız olduğunda ideal portatif besindir. Ayrıca, egzersiz sonrası mükemmel bir besindirler. Hazır ambalajlı enerji çubukları süpermarket raflarında bol miktarda olmasına rağmen evinizde kolaylıkla ve ucuza enerji çubukları hazırlayabilirsiniz; zaten malzemelerinizi mutfağınıza alabilirsiniz. Hepsinden önemlisi, ev yapımı barlarınızı kalorili ihtiyaçlarınıza ve zevkinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Kuru malzemeleri (yuvarlanmış yulaf, protein ve süt tozu gibi) büyük bir kapta karıştırın. Ayrı olarak, sıvı maddeleri (yumurta akıları, meyve suyu, fındık ezmesi ve bal gibi) orta boy bir kapta karıştırın. Her kapın içindekileri iyice karıştırın.

Sıvı maddeler karışımını kuru bileşenler karışımına dikkatle katlayın. Ahşap kaşık veya diğer uygun aletlerle karıştırın. Birlikte karıştırın.

Fırını 350 dereceye kadar önceden ısıtın. İki pişirme yaprağını pişirme yağı spreyi ile hafifçe püskürtün. Enerji çubuğu karışımını dışarı atın ve büyük höyükte fırın sayfalarına bırakın. Karışımı şekillendirmek için bir kaşık veya tereyağı bıçağının arkasını kullanın – bu, büyük çikolatalı çerezleri yapmak gibidir, ancak yuvarlak yığınları çubuk benzeri şekillere düzleştirirsiniz. Dikdörtgen çubuklara kusursuz bir şekilde kalıplanması gerekmez; sadece kalınlık ve şekil bakımından tutarlı olduklarından emin olun.

15 dakika pişirin ya da enerji çubukları açık kahverengi altın sarısı kahverengiye ve alt tarafa kahverengene kadar pişirin. Onları son birkaç dakika içinde dikkatlice izleyin; fazla pişirmeyin.

Fırın tabaklarını fırından çıkarın ve enerji çubuklarının tamamen soğumasına izin verin – yaklaşık 20 dakika. Enerji çubuklarını spatula ile aktarın ve bir tabak üzerine koyun veya gerekirse plastik sarma veya alüminyum folyoya sarın. Ayrıca plastik kap, torba veya çerez kavanozu içinde de saklayabilirsiniz.