ev yapımı hindistancevizi yağı nasıl yapılır

Hindistan cevizi yağı, mutfakta değil, birçok kullanım alanına sahiptir. Gıdalar ve salatalara lezzet katarken, hindistancevizi yağı kuru saç derisini ve cildi, asit reflüsü, sabunlar için bir temel olarak kullanılır ve hatta kilo vermeye yardımcı olmak için kullanılır. Saf hindistancevizi yağı pahalı olabilir, ancak eğer eğleniyorsanız, evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Bir hindistancevizi, birkaç basit aleti ve bir blender ile, istediğiniz gibi kullanmak için bazı hindistan cevizi yağı üretebilirsiniz. En iyi yanı, kendiniz yaptıkça saflığın, katkı maddesi olmadan olduğunu anlayacaksınız.

Büyük bir bıçakla hindistancevizi dış kabuğunun çoğunu tıraş edin. Bu, yarıya indirmeyi daha kolay hale getirecektir.

Hindistanı büyük bir bıçakla yarıya kesin ve sütü ayrı bir kavanoz içine boşaltın.

Hindistan cevizi etini hindistan cevizi kabuğundan keskini veya bıçağı kullanarak kesin. Bir blender kullanıyorsanız eti küçük parçalara kesin.

Parçaları bir karıştırıcıya yerleştirin ve su ekleyin. 2 bardak hindistancevizi parçasına sahipseniz, 3 bardak su ekleyin. Blender’ı “Chop” gibi bir ayarda başlatın böylece parçaları daha da parçalara ayırır. Bu ayarla herhangi bir sorun yaşamazsa, ayarı “Karıştır” a geçirin. 2-3 dakika karıştırın veya hindistancevizi pürüzsüz ve kremsi bir kıvama gelene kadar karıştırın.

Birbirlerine üst üste 3 kat tülbent yerleştirin. Tülbenti büyük bir kabın üzerine koyun.

Hindistancevizi karışımını, bir seferde yaklaşık 1 fincan tülbentlere dökün. Cheescloth’u karışımın etrafına toplayın ve sütü tülbentten çıkartın. Mümkün olduğu kadar bebeği sıkıştırarak elinizden geldiğince fazla süt çıkartın. (Hindistan cevizi gevreği imha edin veya bir yiyecek tabakası için saklayın.) Bu işlemi, hindistancevizi karışımından mümkün olduğunca tüm suları boşaltırcaya kadar devam edin.

Hindistan cevizi sütünü kapağı olan bir kapa koyun ve karanlık bir yerde saklayın. Süt 48 saat fermente edilmelidir.

Şimdi boş bir 2 litrelik şişeye hindistanotu sütunu döktürün. Mümkün olduğunca sıcaklığı 75 dereceye yakın olan ılık bir bölgede saklayın. Yağın sütten doğal olarak ayrılması için 6 ila 8 saat bekleyin.

Şişeyi yağ ve süt ile birlikte buzdolabına 3 saat yerleştirin. 3 saat sonra, yağ katılaştığında şişeyi çıkarın ve üst kısmı yağ hattının hemen üstünden kesin. Bu, katılaştırılmış yağın dışarı atılmasına kolay erişim sağlayacaktır.

Katılaşmış yağı bir kapaklı kavanoza yerleştirin ve oda sıcaklığında bir kez daha sıvılaşması için bekletin. İstediğiniz şekilde kullanın.

Uzun bir süreç olduğundan, bir seferde birkaç hindistancevizi kullanarak hindistancevizi yağı daha büyük bir parti yapın., Daha iyi yağ ürettiği için daima en olgun hindistan cevizi arayın.