ev yapımı somon füme nasıl yapılır

Füme somon, suşi, ordövr ve makarna yemeklerinde popüler bir madde haline getiren zengin, topraklı bir tada sahiptir. Ne yazık ki, nispeten pahalı, çoğu zaman 30 lira ya da daha fazla maliyete mal oluyor, bu yüzden birçok insan ona yalnızca özel günlerde hizmet ediyor. Sigara içen biri varsa, kendi füme somonuzu hazırlayabilirsiniz – ve taze somon balığı füme edilmekten daha az maliyetlidir. Baharatlarınızı ayarlayabilir veya zevkinize uyacak şekilde meşe, kızılağaç, elma veya akçaağaç gibi farklı ahşap parçalarını deneyebilirsiniz.

Kereviz tohumu, karabiber ve sarımsağı ezin. Bunu bir harç ve havyarla yapabilirsiniz ya da malzemeyi sağlam bir dondurucu torbasına yerleştirin ve bir çekiçle hafifçe vurun.

Su, tuz ve kahverengi şekeri büyük bir plastik veya cam karıştırma kabında veya kovada birleştirin. Tuz ve kahverengi şeker tamamen çözülene kadar karıştırın. Kereviz tohumu, biber ve sarımsak ekleyin.

Somon filetolarını tuzlu suya batırın ve örtün. 24 saat boyunca soğutun.

Somonu tuzlu sudan alın ve soğuk su altında durulayın. Filetoları deri yüzü aşağıya bir fan dökerek fırın tepsisine veya çerez sayfasına koyun. 2 saat kurumaya bırakın ya da balık yüzeyinin kuru ve mat hale gelene kadar bekletin.

Termometrenin sonda kısmını sigara içenlerin içine koyarak havada olduğu ve herhangi bir yüzeye dokunmadığı şekilde yerleştirin. Sigara içen kişiyi 140 ila 150 derece F derece ısıtın.

Somonu sigara içen ızgaranın üzerine, cilt tarafı aşağıda olacak şekilde yerleştirin ve 1-2 saat boyunca sigara için. Füme somon kolayca rendelenince hazırdır.

Füme somonu sigara içeninden alın ve bir haftaya kadar buzdolabında saklayın.

Dereotu veya limon suyu gibi ilave baharatlarla denemeler yapın, ancak tuzu veya şekeri azaltmayın. Bu malzemeler füme somonu iyileştirmek ve bozulmasını önlemek için gereklidir.

Somon füme dondurulmuş yaklaşık üç ay boyunca saklanabilir.

Sigara içilirken somonun yüzeyinde nem görünüyorsa, kağıt havluyla hafifçe bezden ayırın.