evde ücretsiz el ilanları hazırlama

İnternet’e rağmen el ilanı, işletmelerin ve özel etkinliklerin tanıtımını yapmanın iyi bir yoludur. Bir telefon direğine elle tutmak ya da yapıştırmak için tek bir kağıt parçası kadar basit olabilirler ya da bir işi sergileyen ayrıntılı, üç katlı, tam renkli el ilanları olabilirler. Yapmaları zor değildir, ancak bir takım düşüncelere kapılırlar.

İhtiyacınız olan broşürüne karar verin. Tek bir sayfaya ihtiyacınız varsa, bu çok kolay. Üç katına ihtiyacınız varsa, biraz daha fazla işe ihtiyaç duyarsınız. Konuyu tasarım dikte edecek. Örneğin, bir kulüpte bir grup tanıtıyorsanız, tek bir sayfa en iyi olacaktır. Grubun bir fotoğrafını, bir başlığı, kim, ne, nerede, ne zaman ve giriş ücretini tek bir sayfada hızlı bir şekilde okuyabilen basit bir tasarımda ekleyebilirsiniz. Evinizdeki hediye sepeti işini terfi ediyorsanız, ürünlerinizle ilgili daha fazla ayrıntı ekleyebilmeniz için üçlü tasarım daha iyi olacaktır.

Broşür için ihtiyacınız olan fotoğrafları çekin ve bilgisayara yükleyin. Tonlu ve boyutları Photoshop veya diğer bazı fotoğraf manipülasyon yazılım paketi. Broşür siyah beyaz olacaksa — başka renkli kağıtlarda bile — fotoğrafları gri ölçeğe çevirin. Hepsini kolayca bulabileceğiniz bilgisayarınızdaki tek bir yere koyun. En iyi fotoğraf kalitesi için 200 dpi (inç başına nokta sayısı) veya 300 dpi çözünürlük kullanın.

Broşür içeriğinizi bir kelime işlemciye yazın. Uzun sarımlı olma. Kısa ve kısa cümleler kullanın. Her biri birden fazla cümle içeren kısa paragraflar oluşturun. Kişi bilgilerini veya bir olayın fiyatlandırma ile birlikte yer alacağını eklediğinizden emin olun. Bir ürün bilgi broşürünün fiyatlandırılması gerekli değildir, çünkü insanlardan sizinle iletişim kurmaya çalışıyorsunuz, ancak bir etkinlik için gereklidir.

Düzeninizi, kullandığınız masaüstü yayıncılık (DTP) programında başlatın. Bu, Microsoft Word veya Pages kadar basit olabilir, ancak bunların her ikisi de tasarımınızı sınırlar. Düşük maliyetli, düşük maliyetli, iyi bir DTP programı Swift Publisher’tır. En iyi tasarım kapasitesi için QuarkXPress veya Adobe InDesign gibi bir program gereklidir, ancak bu programlar pahalıdır. Çok sayıda el ilanı ve diğer tasarlanmış yayınlar yapacaksanız, yatırıma değer olabilirler.

Görüntüleri ve metni istediğiniz yere yerleştirin. Çok fazla yazı tipi veya çok fazla renk kullanmayın. Basit daha iyidir. Bir örnek yazdırın ve yazım hataları olup olmadığını ve nasıl göründüğünü kontrol edin. İhtiyacınız olan tüm bilgilere sahip mi? Tasarım gözü alıyor mu? Başkalarına bu konuda ne düşündüklerini sorun ve gerekli değişiklikleri yapın.

Evdeki yazıcınızda nihai halini yazdırın.

Sadece 25 tane broşüre ihtiyacınız varsa, kendiniz yazdırabilirsiniz. Eğer 25’den fazla el ilanı almaya ihtiyacınız varsa, bir matbaaya gitmeyi ve el ilanları alabilmek için para ödemeyi düşünün. Yazıcınızı tekrar doldurmak için daha fazla kağıt ve daha fazla mürekkep satın almanız gerekeceğinden, bu uzun vadede daha az maliyetli olacaktır.