fiberglas kalıplar nasıl yapılır

Bir fiberglas kalıp yapmak oldukça kolaydır, ancak birkaç gün sürer. Bir kalıp fikri, ihtiyacınız olan nesnenin kopyasını yapmaktır. Kalıptan sonra defalarca yeniden kullanabilirsiniz. Fiber-cam kalıp yapımında uzmanlaşmış bir şirkette beğeninize göre bir kalıp bulabiliyorsanız, daha kolay olacak ve daha az zaman ayıracaksınız.

Bir fiş geliştir. Tıpa bir kalıp geliştirmek için kullanılan bir makale. Genellikle ahşap, sıva, macun, sac veya Formika’dan yapılır. Fişin şeklin ve kalıp olmasını istediğiniz doğru boyutlarda olması gerekir.

Fiş hazırla. Tapanın ahşap, sıva veya macun gibi bir çok opene batırımı varsa, reçine veya lake ile doldurulması gerekir. Tamponu tamponlayın ve tıpayı TR-301 ve TR-311 ile kapatın. Sıva kullanılıyorsa, önce fırında kurutmanız ve daha sonra mühürlemeniz gerekecektir. Partall Paste # 2 olan bir kalıp ayırıcıyı uygulayın. Kalıp bırakmayı uyguladıktan sonra, bir başkası koymadan önce kurumasını bekleyin. Beş kat kadar uygulayacaksın. Buff her zaman vakti.

Fişe polivinil alkol (PVA) püskürtün. Üç kat uygulayın ve kuruması için en az 30 dakika bekleyin.

Tapayı MEK peroksit sertleştirici ile örtün. Fiberglas kalıp yüzeyini oluşturacak fişin üzerine bir fırça rulo ile bir jelkot uygulayın. Jelkotun mum içermemesi gerekir. Kalıptan çıkarılması gereken birçok parça varsa, bir takım jelkotu kullanmayı düşünün. Bu kalıp ömrünü artıracaktır. Katlar arasında 4 saat kuruma ile en az iki kat uygulanması gerekecektir. Tam kuruması için en az 24 saat bekleyin.

Cilt katını uygulayın. Bu yaklaşık 1 oz olacak. tüm hava ceplerini çıkarmanız için yeterince ince olan cam elyaf kıyılmış şilte matı. Genel amaçlı bir poliester reçinesini silindirle uygulayın ve eşit şekilde yayın. Kurumaya başlamadan önce beyaz elyafın ve hava kabarcıklarının olmadığından emin olun. Kalıp üzerine bir başka reçine katmanı eklemeden önce en az bir günü kurumaya bırakın. Toplam üç kat uygulayın.

Cam elyafı kalıbını çıkarın. Fiberglas kalıp şeklini korumak için, reçinenin son kaplamasının eklenmesinden sonra kalıp birkaç gün kurumaya bırakılması önerilir. Fazla reçine veya cam elyafı bir metal kesme bıçağı ile kesin. Kalıp ve fiş arasındaki çizgiyi görene kadar hafifçe kumlayın. Kalıp ve fiş arasına girmek için plastik bir kama veya karıştırma çubuğu kullanın ve sonra ayırın.

Kalıbı, 600 grite kadar çalışan 220 kumla kumlayın. Parçalı Yapıştır # 2 uygulayın. En temiz görünüşü elde etmek için ağır bir temizleyici ve ardından bir sızdırmazlık macunu sırı kullanın.

İlave bir reçine katmanı uygulamadan önce her kat kurumaya gelene kadar bekleyin.