gimp’de pasaport fotoğrafları nasıl hazırlanır

GIMP, indirmek için ücretsiz olan, fotoğraflarınızı ayarlama ve değiştirme yetkisi veren bir fotoğraf işleme yazılımıdır. Ancak, pasaport fotoğrafları ile uğraşırken, fotoğraflarınızı değiştirmek istemezsiniz. Doctored veya görsel olarak geliştirilmiş görüntülere ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verilmemektedir, bu nedenle GIMP’de yapabileceğiniz en şey tüm resim düzenlemelerinin doğru şekilde izlendiğinden emin olmaktır.

Kendinize bir fotoğraf çekin (veya başka birinin fotoğraflarını çekmesini isteyin). Arkanızda beyaz bir arka plan olduğundan emin olun. Bir pasaport fotoğrafı yalnızca başınızın ve omuzlarınızdan. Bunu daha sonra GIMP’de kırpabilirsiniz.

Fotoğrafa gülümseyin veya yüz kaslarınızı sıkıştıran başka bir şey yapmayın. Tüm baş giysilerini kaldırın (dini nedenlerle olmadıkça). Yüzünün tamamen aydınlatılmış olduğundan emin olun. Yüzünüzde veya arka planda rahatsız edici gölgeler istemiyorsunuz. Bulanıksa veya gözlüğünüzde kırmızı göz veya parlama varsa resimleri yeniden çekin.

Fotoğrafı USB kablosuyla bağlayarak bilgisayarınıza alın. Bir fotoğraf alma yazılımı başlayacak ve hangi resimleri almak istediğinizi soracaktır. Pasaport fotoğraflarınızı seçin.

GIMP’yi başlatın. Programda bir masaüstü simgesi bulunur veya “Başlat”, “Tüm Programlar” (eğer her iki yerde de değilse) altında bulunabilir.

“Kırpma” aracını seçin ve omuzlarınızdan başınızın üst kısmına kadar olan her şeyi kesin. Gözleriniz görüntünün ortasına mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Pasaport fotoğraf yönetmeliklerinin tam listesi “kaynaklar” bölümünde bulunabilir.

Yazdırma seçeneğini seçin. Burada, resmin basılmasını istediğiniz boyutuna karar verebilirsiniz. “2×2” yi seçin ve yazdırın. En az iki resim yazdırılmanız gerekir. Fotoğrafları bilgisayar kağıdına değil fotoğraf kağıdına yazdırın.