ham krem ​​ve buz suyundan tereyağı nasıl yapılır

O kadar çok yıl önce değil, tereyağı yapmak bir bozulma ve bol miktarda dirsek yağı gerektiriyordu. Bugün, tereyağı yapmak o kadar kolaydır ki, küçük çocuklar bile küçük bir yetişkin yardımıyla bu işi halledebilirler. Kendi ineklerini yükselttiyseniz veya bir süt veya organik çiftlik yakınlarında yaşıyorsanız, çiğ krem ​​erişebilir ancak çiğ krem ​​satışı pek çok durumda yasadışıdır. Durum buysa, herhangi bir süpermarkette hazır bulunan ağır krema veya krem ​​şanti ile tereyağını yapın.

Kremayı buzdolabından çıkarın ve iki saat güneşli bir pencere gibi sıcak bir yere koyun veya krem ​​yaklaşık 60 ° F sıcaklığa gelene kadar. Krem, oda sıcaklığında iki saatten fazla beklemeyin; çünkü krema soğutulmadığında bakteri hızlı bir şekilde gelişir.

Sulu, sabunlu su ile sağlam, 1-kuvars cam kavanozu ovun. Kavanozu iyice durulayın, sonra temiz bir havluyla kurutun. Kavanozun sıkıca oturan vidalı bir kapağa sahip olduğundan emin olun.

Kavanozu yarısına kadar krema ile doldurun, ardından kapağı sıkıca sıkıştırın.

Tereyici 20 dakika içinde toplanmaya başlamazsa, karışıma birkaç damla sıcak su ekleyin, sonra sarsmaya devam edin.

Kavanozu iki elinizde sıkıca tutarak, kremayı 15 ila 20 dakika durmadan hızlıca yukarı ve aşağı sallayın. Tereyağın ayrışması ve top oluşturmasıyla birlikte izleyin. Tereyağı oluşmaya başlayınca kavanozu yavaşça sallayın aksi takdirde tereyağı yerine krem ​​şanti yapacaksınız.

Kavanoz toplanırken kavanozu açın ve ince ayran suyunu bir kavanoza veya cama dökün. Ayran, içmek için güvenlidir.

Tereyağını bir avuç küp ile birlikte bir karıştırma kabına aktarın. Ellerinizi sıcak ve sabunlu suyla iyice yıkayın. Buz eriyince elinizi veya tahta bir kaşığı soğuk suyu tereyağı kütlesine tereyağı sıkı ve soğuk olana ve su berrak hale getirene kadar kullanın. Buz küplerini ve suyu atın.

Tuzu tereyağın üzerine hafifçe serpin, sonra tuz artık tereyağa kadar görünene kadar tuz işlemek için elinizi kullanın.

Tereyağı bir topa veya istediğiniz herhangi bir şekle getirin. Bir tabakaya tereyag koyun ve buzdolabında saklayın.