Kanal bıçağı olmadan kireç kıvrımlarını yapma

Limon için bükülme çağrısı gereken çoğu kokteyl, ancak lime de işe yarar. Kireç soyma veya cilt maalesef çok ince ve kırılgan ve bir kanal bıçağı kıvrımlar yapar çok meyve suyu veya lezzet veremez. Limon bükülmelerinin aksine kireç çarpıklığı, bir kokteyl için gerçek bir lezzet katmak için etlerinden bir kısmını muhafaza etmelidir. Başka bir ortak kokteyl garnitürü için basit bir yöntem uygulayarak kolayca kireç kıvrımlarını yapın.

Kireçleri çalışan bir musluğun altına iyice durulayın, sonra kağıt havlu veya havlu ile örtün. Herhangi bir pislik madde veya artık meyve spreyleri, kokteyllerin tadını etkileyebilecek olan kireç kıvrımlarının lezzetlerini değiştirebilir.

Kesme tahtasına bir kireç koyun ve yarısını başparmak ve parmakların arasında sıkıca tutun. Kireci ince çizgilere çevirerek kirecin maruz kalan yarısını parlatma bıçağı ile kesin.

Tekerlekleri kesme tahtası üzerine yerleştirin ve tekerleklerin merkezinden dış kabuğa kadar her birinin yarısına kadar kesim yapın.

Gerçek lezzet içermeyen daha geleneksel görünümlü bir kireç bükümü için, eti tekerleğin üzerinden kesin, sonra hafifçe çekip kalan kabuğu katlayın.

Kesilmiş kabuğun her iki yanına birer teker tutun, ardından hafifçe çekin ve bir kireç bükümü oluşturmak için her iki yönden de ters yönde bükün.

Her bükümü, onları daha taze tutmak için kesiniz ve bir kireç bükümü veya bir garnitür olarak kullanmak arasında seçim yapabilirsiniz.

Diğer narenciye meyveleri için bu yöntemi deneyin.