karanlık şeker nasıl kızdırılır

Karanlıkta kızaran şeker partilerinize hizmet etmek için mükemmel bir üründür. Ne yazık ki, gerçekten fosforlu maddeler toksik olmamasına rağmen ABD Tarım Bakanlığı tarafından “gıda sınıfı” olarak sınıflandırılmamaktadır. Bunlar gıdalarda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Dolayısıyla, karanlıkta kendi başına parlaklaşacak şekerleme yapamazsınız, çünkü USDA gıda kullanımı için herhangi bir fosforlu kimyasal madde onaylamadı. Bununla birlikte, şekerinizin parlak olmasını sağlamak için mevcut olan diğer yöntemler de var, hepsi de doğal kimyasal süreçlerden ve fiziksel kanunlardan istifade ediyor.

Karanlık bir odaya iki adet kar tanesi nane şekeri veya şeker küpü yapıştırın. Bu şekerler – ya da şekerle yapılmış herhangi bir şeker – ezildiğinde küçük mavi kıvılcımlar üretecektir. Etki, iki özel malzemenin sürtünme sürtünmesinden esasen hafif olan Tribolüminesans adı verilen bir işlemin sonucudur. Aynı etkiyi üretmek için şeker çiğnemek de mümkündür, ancak tükürük ışığın şiddetini susturabilir.

Musluk tarifleri yerine musluk suyu yerine tonik su kullanın. Bu, siyah ışık kullananlar için iyi bir seçenektir. Kinine, siyah ışık altında parlıyor ve karanlıkta bir ışık etkisi yaratacaktır. Kinin, acıdır ve sadece idareli veya tat maskeleyebilen ürünler içinde kullanılmalıdır. Bu etki için genellikle alkollü içeceklerde kullanılır. Bazı insanlar da kinin alerjisidir. Konuklarınızın tepki göstermeyeceğinden eminseniz yalnızca bu yöntemi kullanın önerilir.

Siyah ışık altında beyaz ya da neon renkli şekerler servis edin. Siyah ışıklar insan gözü tarafından görülemeyen ışığı üretir, bu nedenle ışıklı oda karanlık görünür. Bu ışık dalgaları fosfor içeren cisimler çarptığında, fosforlar görünür ışık dalgaları üretecek ve parlaklaşacak gibi görünüyorlar. Kendi şekerlemelerinizi beyaz çikolata kullanarak yapın ve onları siyah ışık altında kullanın.