kenevir şampuanı ve sabun nasıl yapılır

Yeryüzündeki en çok yönlü bitkilerden biri olarak tanınan kenevir lifi, tohumları ve yağları için yetiştirilir ve hasat edilir. Giyecek, gıda, kağıt, kahve, vitamin takviyeleri, sabunlar ve kremler yapmak için kullanılır. Ve omega-3, omega-6 ve gama linolenik asidin olağanüstü dengeli oranı nedeniyle kenevirin cilt ve saçlara iyileştirici, yatıştırıcı ve güçlendirici faydalar sunduğuna inanılıyor. Kenevir yağ sabunu ve şampuan için bu tarifleri deneyin ve faydaları biçmeye başlayın.

Bir çift kazanın alt potunu su ile yarıya kadar doldurun. Soba üstüne koyun ve düşük derecede kaynatacak şekilde koyun. Isınırken, sabunu hazırlayabilirsiniz.

Tezgahınıza gliserin sabunu tabanı yerleştirin. Keskin bir bıçakla dört fincanı dolduracak küçük parçaları parçalayın.

Kesilmiş sabun parçalarını çiftli kazanın üst kabına yerleştirin. Üst potayı alt pota koyun ve parçaların yavaşça eriymesine izin verin. Çok nazikçe ve yalnızca zaman zaman karıştırın. Karıştırma çok fazla veya çok hızlı sabunlu kabarcıkları bırakacaktır.

Sabun neredeyse eriyince, üst kabı çıkarın ve tezgahın üzerine koyun. Karışımı, tamamen eriyene kadar yavaş yavaş karıştırın.

2 çay kaşığı ekleyin. Kenevir yağı ve sabun karışımına karıştırın. Parfüm eklemeyi seçerseniz, istediğiniz koku elde edilinceye kadar bir seferde birkaç damla ekleyin. Genellikle, hafif, taze bir koku yaratmak için yalnızca yaklaşık 3-4 damla gerekir. Sabun iyice harmanlanana kadar nazikçe karıştırın.

Sabun veya şampuanınıza diğer uçucu yağlar eklemek isterseniz, yeşil çay ve limon otu hem kenevir yağı için güzel tamamlayıcı maddelerdir.

Sabunu sabun kalıplarına dökerek üste doldurun. Sürtünmeli alkolle doldurulmuş bir sprey şişesi ile dökülen sabunların tepelerini hafifçe sıkın. Bu kabarcık gelişmesini engelleyecektir.

Sabun kalıplarını bir kenara koyun ve sabunu 24 saat bekletmeye bırakın. Sabun sert olduğunda, kalıpları çevirin ve sabunları çıkarın. Kolayca dışarı çıkmazlarsa, kalıpları yaklaşık 20 dakika boyunca dondurucuya yerleştirin. Bu, sabun çubuklarının kenarlarının küçülmesine ve kalıplardan çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Sabunu derhal kullanmayacaksanız, kokusunu ve rengini korumak için güvenli bir şekilde plastik içine sarın.

Bir kaba 2 fincan sıvı sabun sabunu dökün.

2 çay kaşığı ekleyin. Kenevir yağı ve iyice karıştırın. Diğer uçucu yağları eklemeyi seçerseniz, 2 çay kaşığı ekleyin. her birinin karışımını yapın ve iyice karıştırın. İsterseniz, daha fazla koku varsa daha fazla ekleyebilirsiniz.

Şampuanı şişelerinize dökün ve kapakları sıkıca kapatın. Çalkalayın ve kullanmadan önce 24 saat boyunca oturmalarına izin verin. Yağları şampuanla harmanlamak için her kullanımdan önce hafifçe sallayın.

Homemade şampuanın raf ömrü yaklaşık bir yıldır.