noktalama işaretleriyle yüzlerin nasıl oluşturulacağı

Son birkaç on yıl içinde, noktalama işaretleriyle (yüz ifadeleri) yapılan “yüzler”, bilgisayar kullanımında münhasırlıktan e-postacılara ve yazarlara sürekli olarak kullanıma geçti. Gerçekten de, ifade aracının popülaritesi cep telefonu mesajlaşmasının meteorik yükselmesinden kaynaklanıyor. Basit ifadeler yapmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Ancak dikkat: bağımlılık yapabilir.

Klavye üzerindeki tüm noktalama işaretlerinin nerede olduğunu öğrenin. Daha yaygın olarak kullanılanlardan bazıları kolon, noktalı virgül, büyük ve küçükten daha az işaretler ve parantezlerdir. Sık sık bir daktilo kullanıcısıysanız, nerede olduğuyla ilgili temel bir aşinalık varsa, ancak ünlem amaçlı olarak kullanma alışkanlığına sahip olmanız ihtimali var. Örneğin, bir ünlem işareti yerine mutlu bir bildirimden sonra gülen yüz kullanın. Cep telefonunda, metin ekranında veya tuş takımındaki sembol ve sayı menüsüne nasıl hızlı bir şekilde erişileceğini öğrenin.

Gülen suratlar, göz kırpmalar ve gülümsemeler gibi temel yüzleri uygulayın. Bir kolon göze, bir noktalı virgül göz kırpmasına neden olur. “Yakın parantez” (“0” tuşunda bulunur), gülümseme yapar; eğik çizgi veya eğik çizgi eğilerek bir gülümseme yapar. Çatırcalar “9” tuşunda bulunan “açık parantez” kullanılarak yapılır.

Gelişmiş yüzleri öğrenin; genellikle düşündüğünüzden daha kolaydır. Örneğin, “karışık” ifadesi “O_o” (bir sermaye “O”, bir çizgi ve küçük “o” ile yapılır). Bir burun nasıl ekleneceğini öğrenin: “:-)” (çoğu zaman “tire” tuşuyla yapılır). Kişileriniz ve iletişim tarzlarınızdan en fazla etkilediğini düşündüğünüz öğelere karar verin.

Kendi yüzlerini yaratmaya çalış. Önceden mi yapılıp yapılmadıysanız, yalnızca bir Word belgesinde veya bilgisayarınızdaki bir not defterinde veya cep telefonunuzda bir taslakta oynamak önemli değildir.