plumeria kesimleri nasıl yapılır

Görkemli bir bitki örtüsünde bir plumeria’ya tek bir bakış açısı, ev bahçe meraklılarının neden bu yaprak döken çalıya sahip olmak isteyebileceğini anlamanız için gerekli olan şey. Bitkinin çarpıcı çiçeklenme görüntüsü ve egzotik görünümü, yayılma kolaylığını gizlemektedir. İlkbaharda ya da yaz başlarında yapılan ipuçlarından alınan plumeria kesim veya kupürleri, bir ya da iki yıl içinde çiçek açabilen genç bir ağaç üretecektir. Plumeria kolaylıkla ve kolayca kök salıyor, bu nedenle kahverengi başparmakla bir acemi bile bu güzelliği yayabiliyor ve büyüyebilir.

Temiz, keskin budama makaslarının bıçaklarını sterilize etmek için sürtünme alkol kullanın. Ana bitki üzerinde yaptığınız her kesim arasında tekrarlayın.

Erik plakaları almak için olgun, sağlıklı ve çekici bir numune seçin. Kesiminiz bu bitki klonuna dönüşecek, bu yüzden gerçekten sevdiğinizden emin olun. Donör bitkiye bak ve birden fazla düğümlü bir uzuv ipucu al. Gri kabuklu ahşabın ucundan 12 ila 18 inç kadar eğik bir kesim yapın.

Yaprakların hepsini en ucu olanların dışına bırakın. Kesme ucunun alt yarım inçünü su ile nemlendirin ve onu toz kök salgı hormonuna daldırın. Kesme ucu yaklaşık 3 inç derinlikte kuru bir kum veya kepçe içine sokun. Bu, kökünü çabalamadan önce küstah bir şekil oluşturması gereken kesmenin hızlı iyileşmesini teşvik edecektir. Bir iki hafta boyunca doğrudan güneşin altında, çok sıcak bir odada kumda bırakın. Gündüz sıcaklığı, 80 ila 98 derece Fahrenhayt aralığında ve 65 ila 70 derecelik bir gecede aralıklarla olmalıdır.

Ana bitki kesildiğinde bir lateks özü sızdırır. Sızdırmaz malzeme ile kapatın.

Kaktüs karışımı ve ponza eşdeğer parçalarını birleştirin. Karışımın kenarının yaklaşık 1 inç altına 1 galon kara fidan koyun. Siyah tencere plumeria kesimler için en iyisidir çünkü ısı iyi korunurlar. Ortamın merkezinde 3 inç derinliğinde bir delik açın. Köklenme hormonu ile kesmenin alt yarım inçini tekrar muamele edin ve deliğe dikin.

Toprağı yavaş yavaş ve iyice ıslatın. Lavaboda pota yaklaşık iki saat boyunca serbestçe boşaltılmasına izin verin. En az dört yeni yaprak kesimden çıkıncaya kadar daha fazla nem vermeyin. Tencereyi doğrudan güneşin altında sıcak bir noktaya yerleştirin. Eğer daha düşük ısı sağlayabiliyorsanız, kesim en iyi kökleşecektir, bu nedenle beton geçit veya asfalt sürücüsü iyi yerlerdir. Sperminiz yaklaşık dört ila 12 hafta içinde kökleşecektir.