protein sallanmasını nasıl daha iyi tadacağım

Protein kaslar için bir yapı taşıdır. Vücudun onarılmasına ve gençleşmesine yardımcı olur. Bu, zayıf kas kurmaya çalışan kişiler için önemli bir öğe yapar. Protein de doyurucu olduğundan, bir kişi protein alımını arttırırsa, daha az yemesine ve vücut yağını kaybetmesine neden olur. Protein titreşimleri yalın protein alımını artırmak, kas inşa etmek ve kilo vermenin bir yoludur. Bununla birlikte, her zaman leziz tadı yoktur. Neyse ki, protein sallarinin tadini düzeltmenin yollari vardir.

Bir kaşık şekersiz, yağsız puding karığını protein sallamaya karıştırın. Farklı puding ve sallama lezzet kombinasyonları ile deney yapın.

Sallamayı karıştırırken buz küpleri yerine dondurulmuş meyve ekleyin. Bakkalardan dondurulmuş meyveler çorbası satın alın veya üzüm, kiraz ve çilek gibi taze meyveleri yıkayıp dondurarak kendiniz yapın.

Protein sarsıntılarını yağsız veya düşük yağlı süt veya taze veya dondurulmuş meyve suyu ile yapmak için kullanılan suyu değiştirin.

Bir kaşık doğal fıstık ezmesiyle karıştırın. Bu sadece sallayarak tadın daha iyi olmasını sağlamaz, fıstık ezmesi sallamaya daha sağlıklı protein katacaktır. Çikolata veya vanilya aromalı protein sallarıyla deneyin.

Hindikoz, vanilya, nane veya badem özü veya tarçın veya hindistan cevizi gibi baharatlar gibi özler ve baharatlar ekleyin.

Buz ilave etmek veya protein sallamak için kullanılan sıvının çok soğuk olmasını sağlamak, bir proteinin sallayarak tadabilmesine yardımcı olacaktır.; Protein sallayarak yaparken veya eklediğinizde her zaman doğal içerikleri kullanın.