reçine modelleri nasıl hazırlanır

Bir reçine modeli, garaj kiti modelleyicileri olarak bilinen küçük şirketler tarafından genellikle sınırlı miktarlarda el yapımı olarak üretilmektedir. Kitlesel olarak üretilen stiren muadillerinden daha pahalı olan reçine modelleri genelde yüksek kalitede akılda tutulur ve seyrek olarak konu oluşturur. Model oluşturma süreci ilgilenilen bir süreçtir ancak tamamlandığında orijinal bir heykelin yüksek kalitede yeniden üretilmesine neden olabilir.

Model heykelinizi alın ve reçine modelinizde dikiş yapmak istediğiniz noktaya kadar çamurun ortasına yerleştirin. Temiz bir ayırma hattı sağlamak için kil kenarı pürüzsüzleştirin. Oluklu plastik şeridi kullanarak, modeli süpürgeleri önlemek için duvarı sızdırmaz şekilde modelin 1/4 ila 2/8 inç yüksekliğine kadar tamamen plastik bir duvarla sarın.

Silikon kauçuğu iyice karıştırın ve mühürlü kalıp kutusunun içine dökün. Kauçukun başlangıcını kutunun köşesinden dökün ve heykürünüzün tamamen akmasına izin verin ve kalıp kutusunu modelin 1/4 inç üstünde doldurun. Lastiğin üreticinin talimatlarına göre tamamen kürlenmesine izin verin.

Modeli kauçuktan çıkarmadan kili modelden çıkarın. Kalan kili lastikten ve modelden temizleyin. Bir hobi bıçağı kullanarak, yeni kauçuğun içeri girmesi için iki “U” kanalını karşı taraftaki lastik kenarına kesin ve kalıp yarılarını daha sonra yeniden birleştirmek için bir kılavuz sağlayın. Kalıbı yarım kalıp kutusunun içine geri yerleştirin ve ardından yeni kauçuğu tutturmak için yarım kalıp bırakma spreyi püskürtün.

Karıştırın ve ilk döküm ile aynı prosedürü kullanarak kalıp kutusu içine silikon kauçuk dökün. Lastiğin tamamen kürlenmesine ve ardından kalıp kutusunda çıkmasına izin verin. Dikiş çizgisiyle kalıbı alın ve kalıbınızın iki yarısını ayırın.

Hobi bıçağınızı kullanarak kalıba bir boşaltma deliği ve gerektiğinde herhangi bir delik açarak reçinenin herhangi bir bölgeye ulaşmasını sağlayın. Ayrıca kalıpların dışına kalıp kanalları kesmemeye özen göstererek reçinenin kalıp altına hava girmesi için kalıplanmış modelin altına küçük kanallar da kesin. Heykeli çıkartın ve reçine dökmek için bir kauçuk kalıbı hazırlayın.

Reçinenizi döşedikten ve ayarlamak için çalışma yüzeyine yerleştirdikten sonra, herhangi bir hava kabarcıklarının serbest kalmasına yardımcı olmak için kalıbı kavanoz haline getirmek için yüzeyde birkaç kez sallayın.

Hava kabarcıklarının giderilmesine yardımcı olmak için kauçuk kalıbınızın iki yarısını talk pudrasıyla kaplayın. Kauçuk kalıpların her iki tarafına bir parça stok köpük levhası yerleştirin ve yarımları sıkıca sabitlemek için bir çift lastik bant kullanın.

Reçine bileşimini iyice karıştırın ve kauçuk kalıp içine dökün. Bir çalışma yüzeyine yerleştirin ve plastiklerin ayarlanmasını bekleyin. Hazırlandığında kalıbı açın ve yeni reçine modelinizi çıkarın.