Tavşanlar nasıl yağlanır

Çoğu evcil tavşan diyeti obeziteyi önlemeye yönelik olsa da besin maddelerinde artışa ihtiyaç duyan bazı tavşanlar vardır. Bir hastalığa yakalanan ya da ihmal edici durumlarda kurtarılan tavşanlar biraz kilo vermek zorunda kalabilirler.

Tavşanı veterinerliğe götürün. Tavşanınızın, kilo vermeye devam etmesine neden olabilecek parazitler veya diğer tıbbi sorunlardan uzak olmasını sağlamak önemlidir. Ayrıca, veteriner hekimleriniz, tavşanınızın iştahını ve veteriner hekiminizin kilo alması için önerebileceği yiyecekleri artıracak ilaçlarla ilgili konuşun.

Tavşanın kafesine bir su şişesi veya su kabı yerleştirin. Her tavşanın her zaman temiz, taze temiz suya ihtiyacı olmasına rağmen, sıska tavşanlar özellikle dehidrate olabilir. Su seviyelerini yakından izleyin ve su kaynağını her zaman dolu tutun.

Tavşanın muhafazasında, biraz yonca saman içerebilir, taze Timothy saman veya karışık saman verin. Yonca otu, kalsiyum ve protein açısından zengindir, ancak tavşanlarda mesane sorunlarına neden olabileceği için normal beslenme için önerilmemektedir. Ayrıca diyetini tamamlamak için tavşanınıza peletlenmiş yiyecekler de sunun. Peletler besinlerle güçlendirilmiş samandan yapılır. Kaliteli bir saman ve kaliteli pelet dengesi sunan, büyüyen bir tavşanın ihtiyaç duyduğu şeydir.

Tavşanlara her gün taze sebze yemekleri verin. Buğday çimleri, havuç üstleri, kuşlar yeşillikleri, maydanoz ve turp üstleri tavşanların üzerine yumruk atabileceğiniz birkaç sebzelerdir. Çok fazla lahana yememekten kaçının. Meyveler tavşanlara az miktarda verilmelidir. Vücut ağırlığının her 5 kilo için bir ila 2 çorba kaşığı taze meyve ihtiyacı var. Bazı kabul edilebilir meyveler arasında armut, kivi, çilek, elma, ananas ve kavun bulunmaktadır.

Her hafta tavşanınızı tartarak tartın. Bu ilerlemenizi çizmenize yardımcı olur ve tavşanınız kabul edilebilir bir ağırlığa ulaştığında sizi de bilgilendirir.