tavuk gübresinden metan nasıl yapılır

Biyogaz olarak da adlandırılan metan, pişirme aşamasından yanma motorları için çeşitli uygulamalara kadar kullanılabilir. Metan çok temiz yanar ve karbon-nötr bir aktivite haline getirir, çünkü doğal olarak gerçekleşecek bir işlemi hızlandırır ve sıkıştırır.

30 galonluk tambura alttan 3/8-inç delik açın, dış kenardan 3 inç uzaklaştırın. Dişli nipeli bir cıvata üzerine vidalayın, memeyi deliğin alt tarafına yerleştirin. Contayı ve valfı dişli borunun diğer ucuna vidalayın ve hortumu valfe bağlayın. Kapatıldığında, tertibat hava geçirmez bir conta oluşturmalıdır.

55 galon tamburu üç parça tavuk gübresinden oluşan bir parça suya doldurulmuş tavuk gübresi / su bulamaç ile doldurun. Parçalanmış gazete, saman veya eski yem birkaç avuç ekleyin. Hava kabarcıklarını gidermek için hafifçe karıştırın ve içindekileri iyice karıştırın.

Havayı boşaltmak için valf açıkken 30 galon tamburu tabandan daha büyük tambura içindeki harç haline indirin. Dikkat: Küçük davul daha büyük kabın kenarlarına yakın olmalı, ancak dikey hareketi sınırlamaya yetecek kadar sıkı olmamalıdır. Küçük tambur, bulamaçın hortumdan içeri girmeye başlayacağı seviyeye geldiğinde, valfi kapatın. Gerekirse, harç haline tamamen batırmak için küçük tambura tartın.

En büyük tambur sindirici olarak görev yapar. Bakteriyel eylemin gaz yan ürünleri küçük davulda toplandıkça, gaz çamurdan çıkacaktır. Kollektöre ağırlık katarak gaza basınç uygulayın. Başlangıçta, üretilen gazın çoğu karbondioksit olacak, ancak birkaç hafta içinde metan üreten bakteriler devralacak. Gaz bileşimini test etmek için, hortuma bir Bunsen brülörü veya gazlı ızgara takın. Gaz yakıldığında, çoğunlukla metandır. Benzer bir sisteme ilişkin bir örnek görmek için aşağıdaki Kaynaklar’daki ilk öğeye bakın.