yapay nehir kaya nasıl yapılır

Yapay nehir kaya birçok kaya bahçeleri, çiçek bahçeleri ve göletler için dekoratif bir katkı olarak kullanılır. Kayanın boyutu ve şekli amaçlanan amacına ve bireysel yaratıcılığa bağlıdır. Yapay nehir kayağını yapmak için kullanılan malzeme hava şartlarına dayanıklı, hafif ila orta ağırlıkta ve sağlamdır. Kayalar, beton yamaya veya beton karışımına kıyılmış fiberglas şeritler eklenerek güçlendirilebilir. Cam elyaf liflerinin ilavesi, yüksekliği, genişliği veya uzunluğu bir ayaktan fazla olan herhangi bir kaya yapımında önemli bir rol oynamaktadır.

Rulodan 2 x 2 fitlik tavuk telini kesin.

Birkaç tane gazete kağıdını bir futbolun boyutuna eşit olana kadar karıştırın. Gazete futbolunu tavuk telli meydanın ortasına yerleştirin.

Tavuk telinin dış kenarlarını, futbol gazetesinin üzerine ve üstünde bükün ve ters tel parçaları üzerinden tavşan telinin kenarlarının yarısını, iğne burun penselerini kullanarak kesilmiş bir telle bükerek birbirine sabitleyin. Açıklığı telle tamamen kapatmayın: Tavuk telinin içine gazete doldurmaya devam edebilmeniz için yeterli erişimi bırakmak istiyorsunuz.

Arzulanan kaya şeklinin kalanını gazete ile doldurun. Kaya, kırışıkları tavuk teline iterek veya girinti veya çıkıntı oluşturmak için telin diğer kısımlarını çekerek şekle sokulabilir. Kağıt, kaya yüzeyini oluşturmak için kullanılan beton yama karışımının destek malzemesi olarak kullanılır. Kaya yüzeyinin altında büyük boşluk bırakmayın. Tavuk telini memnuniyetiniz için doldurduktan sonra, tavuk telinin kalan kenarlarını sabitleyin.

Yapay kaya dış şekli üzerinde nispeten pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için aşırı miktarda tavuk telini sabitleyin veya kesin.

Kovadaki beton yamayı karıştırın ve karışımı karıştırırken iki ila üç avuçluk kıyılmış fiberglas şerit ekleyin. Karıştırana kadar karıştırın.

Tel kaya çerçeve düz bir yüzeye yerleştirin. Kayayı istenen yönde oturacak şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Kauçuk eldiven giyin. Bir avuç beton yama karışımı alın ve tavuk tel kaya formunun üzerine koyun. Karışımı ağın üst ve kenarlarına yayın. Görünür tavuk tel çerçevesi kaplanıncaya kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu sefer kayanın tabanını beton yama karışımı ile örtmeyin.

Kayanın yüzeyini bir çimento malayla pürüzsüz hale getirin. Yüzey boyunca sert fırça bir fırça sıçratarak dokuya yüzeye doku ekleyin. Bu eylem, küçük girintiler oluşturur.

Yapay kayayı hareket ettirmeden önce 12 saat kurutun, tabanı yüzeye döndürerek veya isteğe bağlı boya veya sızdırmazlık maddesi ilave ederek kurutun.