zanaat sabunu nasıl yapılır

Esnaf sabunu, basit bir sabun sabunu çubuğundan, renkli çubuklardan, sanatsal yaratımlara kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsar. Sabun oluşturmak için kullanılan temel kavramlar, daha yaratıcı sabun yapma projelerine adapte edilebilir. Ticari sabunlara doğal bir alternatif olarak ya da hediye olarak satmak ya da vermek için sabun yapın.

Lye çözeltisi yapın. Güvenlik gözlükleri ve lastik eldivenleri takın. Derin metal bir kapta, 12 gram lye kristalleriyle 26 gram soğuk su karıştırın. Ev temizleme malzemeleri yakınındaki bakkalların çoğunda lye kristalleri satın alın. Etikette yüzde 100 lye okunmalıdır. Piyasadaki bazı boşaltma açıcıları gibi bir karışım satın almayın. Ahşap bir kaşıkla dikkatle karıştırın.

Katkı maddeleri ve kalıplar toplayın. Soba yanında, çiçek yaprakları, uçucu yağlar, baharatlar ve mum boyası gibi boyaları gibi öğeleri yerleştirin. Tüm öğeler, tarifinize eklemeyi planladığınız miktarda ölçülmelidir. Bir onsluk uçucu yağ, çeyrek 1/4 çiçek ve 1 yemek kaşığı üzerine planlayın. otlar veya baharatlar.

Yağları karıştırın ve ısıtır. İkinci saksıda, zeytinyağı 55 gram, hindistanot yağı 16 gram ve soya yağının 16 gramını karıştırın. İsterseniz diğer bitkisel yağları değiştirin. Yağlar 100 derecelik bir sıcaklığa erişene kadar düşük sıcaklıkta ısıtın. Sıcaklığı test etmek için şeker termometresi kullanın. Termometre 100 dereceye ulaştığında, ısıyı düşürün.

Lye karışımını yağ karışımına yavaşça dökün, ahşap kaşıkla karıştırın. Karışım eklendikten sonra, sopa el blenderini alın ve yaklaşık beş saniye boyunca açın. Sopa el blenderini kapatın ve karışım blender ile karıştırın. Sabun “iz” e ulaşılana kadar kısa sürede karıştırma ve karıştırma işlemini tekrarlayın. Karışıma bir kaşık batırıp tekrar tepsiye damlasın, sabun üzerine bırakılmış küçük bir höyük veya iz bulunacaktır. Katkı maddeleri koyun ve karıştırın.

Kalıplara sabun dökün. Kalıplar satın alınabilir veya bir cam tencere kullanabilirsiniz. Sabunu kalıba eşit olarak dökün. Hava kabarcıklarını gidermek için konteynırın alt kısmını tezgah üstü birkaç kez hafifçe vurun. 24 saat oturmaya bırakın. Sabunu bir tahta üzerine açın. Sabun çubuklarına veya istediğiniz herhangi bir şekli dilimleyin. Üç ila dört hafta boyunca iyileşmesine izin verin.

Kullanmadan önce sabun yaşlanmalıdır. Dört hafta sabunun kullanılabilir olması için sertleşmesinin iyi bir tahmin noktasıdır.

Kullandığınız renkler ve katkı maddeleri sabunu gerçek bir sanat eseri haline getirebilir.